Pamätáš si seriál Bol raz jeden život?
Ten geniálny animák pre deti, ktorý nás učil, ako funguje naše telo? Každý diel bol dobrodružstvom – zábavným, ale aj poriadne poučným. My sme tak mali možnosť bližšie spoznať fungovanie rôznych systémov a častí tela a všetko zrazu dávalo väčší zmysel.
A teraz si predstav, že by takýto seriál existoval aj o tej nehmotnej časti teba, ktorá si na niekoľko desiatok rokov telo vlastne len oblečie, aby sa mohla blysnúť na časovej osi ľudstva 😉.
Predstav si, že by takýto seriál existoval o tebe ako kúsku Vedomia, ktorý v podobe človeka cestuje životom.
Seriál, ktorý ti priblíži, ako sa tu zrazu ocitneš so zlomkom svojho potenciálu, ktorý sa len pomaly rozbaľuje.
S akými neodvrátiteľnými výzvami sa pritom stretneš a prečo je zbytočné sa tým trápiť, aj keď ich dôsledky ťa budú sprevádzať celý život.
Ako je zvolené tvoje štartovacie políčko na hracej doske života, prečo na ňom stretneš práve tie kúsky Vedomia, ktoré voláš rodina, a čo to pre teba a tvoju cestu životom znamená.
Prečo dostaneš práve tú hmotnú výbavu (telo a osobnosť), a nie inú, a ako v nej absolvuješ cestu životom, aj keď je v porovnaní s tým, kto ako kúsok Vedomia si, všetko len nie ideálna…
A ako toto všetko vplýva na tvoj život DNES.
Niečo také už existuje!
Niečo také som sa rozhodla vytvoriť, aj keď, samozrejme, nie animované 😉. Zo skúsenosti mnohých individuálnych sedení totiž viem, že:
Naše (ne)poznanie toho niečoho väčšieho, čo dáva tvar, zmysel a smer nášmu bytiu a ceste životom, vplýva na väčšinu našich svetských tém a výziev, s ktorými sa stretávame.
To niečo väčšie zvyknem ja volať dizajn života 😀.
Pre vysvetlenie toho, čo vyššie uvedeným tvrdením myslím, použijem paralelu s (ne)poznaním nášho fyzického tela.
Predstav si, že sa narodíš a odmalička si vedený/á k tomu, že musíš jesť. Vidíš to tiež robiť všetkých okolo, a tak to prijmeš ako prirodzenú súčasť života a ďalej sa nad tým nezamýšľaš. Nikto ti ale nepovie o tráviacom systéme, na čo tento presne slúži a ako funguje.
Ty žiješ s tým, že jedlo prehltneš a niečo sa s ním stane. Ale keď sa ťa niekto opýta, čo presne, zamrmleš niečo nezrozumiteľné a rýchlo zmeníš tému 🙃.
A ak začneš mať problémy s trávením, tvoje “riešenia” vyzerajú takto:
- Jesť menej, lebo menej jedla = menej problémov.
- Na nejaký čas úplne prestať jesť, lebo hlad je lepší než bolesť v bruchu.
- Stravu obmedziť na 1-2 potraviny, lebo jesť treba, ale radšej iba to, z čoho ti nie je zle.
Že tieto riešenia sú fakt iba “riešenia” a po nejakom čase vedú k ďalším problémom, ktoré si predtým nemal/a, si isto vieš domyslieť…
Veľa toho dnes vieme, ale predsa máme medzery…
My dnes samozrejme vieme, ako funguje trávenie (prípadne si to vieme rýchlo vygoogliť).
No napriek tomu, že sa ľudské poznanie v mnohých oblastiach za posledných 100 rokov výrazne posunulo, k niektorým veciam v našich životoch stále pristupujeme podobne chaoticky a nelogicky.
A to hlavne k takým, ktoré majú viacero premenných/neznámych. Takým, ktoré sa nedajú preskúmať ultrazvukom alebo inou zobrazovacou technológiou. Ako napríklad naše vzťahy, smerovanie v živote, naše trápenie so sebou samým 😉 alebo vzorce, podľa ktorých konáme.

V takýchto témach zvykneme robiť “zvláštne” veci:
- Snažíme sa “opravovať” veci, ktoré nie sú žiadnou chybou, aj keď sú nedokonalé (a možno aj celkom otravné)
Odmietame prijať (a rozpoznať) hybnú silu a zámer nedokonalostí a “nepodarkov”. A nevieme rozlíšiť, do čoho máme babrať a do čoho nie (lebo budeme iba sklamaní).
- Komplikujeme si kľúčové vzťahy v našich životoch
Pripisujeme im význam a vymýšľame si v nich úlohy na základe našich očakávaní a prebratých presvedčení. Potom ich nevieme uspokojivo naplniť, lebo… sú vymyslené. A realita našich vzťahov (a teda aj našich úloh v nich) nám uniká.
- Hľadáme pochopenie a zmysel diania v našom živote v „ja“ ohrádke (a často ho práve preto nenachádzame)
Vedomie/život tvorí s ohľadom nie na nás ako jednotlivcov, ale s ohľadom na väčšie celky, ktoré ak sa naučíme lepšie vnímať, bude pre nás jednoduchšie nachádzať zmysel a porozumenie tam, kde sa nám to doposiaľ nedarilo. Vzťahy a rodina predstavujú perfektnú príležitosť sa to naučiť, ale my ju často nevyužívame.
- a ďalšie
Čo ak by sme ale mohli bližšie nakuknúť na to, ako je život uštrikovaný? A nemuseli si odierať zadok tam, kde netreba, ale mohli sa po jeho dizajne kĺzať hladšie?
Pssst, chceš zostať v kontakte a dostávať aj takéto články?
Prihlás sa na odber newslettra a teš sa na novinky, skúsenosti z praxe a zámysly k rôznym témam z oblasti sebarozvoja a (pragmatickej) spirituality.
Poznanie jemnejších nitiek života a 600 uhlov pohľadu
Položme si otázku, či poznanie tých jemnejších nitiek života nie je náhodou rovnako dôležité ako, napríklad, poznanie nášho tela. Hm?
Predsa len, dôsledky nepoznania aj jedného, aj druhého nám vedia znepríjemniť každodenný život…
Ja si myslím, že to je dôležité, a preto som vytvorila kurz CESTA DUŠE. Tu môžeš nahliadnuť pod kapotu svojho bytia a posvietiť si na témy, ktoré ťa nielen formovali, ale ktoré ťa permanentne sprevádzajú a budú sprevádzať až do hrobu – ako, napríklad, rodina a vzťahy.

Tento kurz ťa chytí za srdce, ak:

Miluješ sebarozvoj, no chceš niečo originálne, čo vyvažuje spiritualitu a praktický život
Ak túžiš pochopiť svoj život v širších súvislostiach, ktoré presahujú čisto materiálnu úroveň, ale zároveň hľadáš prístup, ktorý je uzemnený, realistický a prakticky využiteľný v každodennom živote. (A ktorý ťa nebude zatvárať do „ezo“ škatuliek plných pravidiel a dogiem o tom, čo musíš robiť a ako máš žiť.)

V rodine a blízkych vzťahoch zažívaš výzvy, ktoré ti nedajú pokoj,
a hľadáš nový uhol pohľadu, ktorý ti pomôže pochopiť hlbšie súvislosti toho, čo so svojimi najbližšími (rodinnými príslušníkmi, partnerom, deťmi) zažívaš, a nájsť v tom všetkom zmysel. A vedieť to všetko tiež využiť pre svoj rast.
Za posledných 10 rokov som mala možnosť nahliadnuť na život z perspektívy vyše 600 „kúskov Vedomia“. To znamená z perspektívy vedomia vyše 600 ľudí, ktorí využili moje služby. To je ako môcť sa pozrieť na jednu a tú istú vec zo 600 uhlov pohľadu!
Čo človek vidí, keď takto mení perspektívu, sa v detailoch často líši, no niektoré veci zostávajú rovnaké. Práve tie sú tie „pevné“ časti, o ktoré sa môžeme oprieť, na ktoré sa môžeme spoľahnúť. Práve tie sú to, čo tvorí dizajn života. No a práve tie na teba čakajú v kurze.
Okrem toho ťa tam čakajú aj praktické nástroje, ktoré môžeš použiť, keď ti niektorá z tém bude prerastať cez hlavu. Ale tiež nadhľad, dávka humoru a zapamätateľné príklady 😁.
Napríklad (metaforický) príbeh Žofky – pečeňovej bunky -, ktorá sa narodila na (zdanlivo) nesprávnom mieste – v oku (! Kristepane, to je ale sci-fi 😉!), a ktorá preto mala veľkú časť života pocit, že je čudná, iná, strelená, nepochopená, že je čierna ovca rodiny.
Takto si vysvetlíme dôvody, dôsledky a princípy riadiace aj takého (pre náš prežitok) „problematické“ konštelácie. Tie sú totiž realitou životnej cesty mnohých z nás. A ak to nie je realita právej tej našej životnej cesty, tak niekoho z našich blízkych, na ktorých nám záleží – iných členov rodiny, našich detí, partnera alebo blízkych priateľov.

Kvóty sú kvóty
Darmo, Vedomie má pre “čierne ovce” svoje kvóty, ktoré musí naplniť…
Verím, že znesieš trošku čierneho humoru k téme čiernych oviec 😉. Viac o tejto konštelácii pri tvorbe rodín sa dozvieš v kurze.
Z kurzu si odnesieš kopec uvedomení o sebe, svojej životnej ceste, rodine a vzťahoch. A odľahčíš sa od záťaží – problémov, ktoré si myslíš, že treba riešiť, no pritom možno vôbec netreba… Ako to pekne zhrnula aj jedna z absolventiek tejto série:
“Málokde človek natrafí na taký svieži uhol pohľadu, miestami okorenený nadhľadom a humorom. Za najväčší prínos tejto série považujem, že človeka odľahčí od toho, s čím všetkým sa v živote (ne)treba pasovať a rozoberať.”
Pozývam ťa pridať sa na túto dobrodružnú a výdatnú exkurziu! Začíname 29.4.2025 (prihlásenie možné do 25.4.2025).
Čo všetko ťa v kurze čaká – aké témy, čo bude náplňou spoločných stretnutí na Zoome, aké pomôcky, hračky a nástroje (a bonusy pre rodičov detí), praktické modality ako aj OCHUTNÁVKU – nájdeš tu:
